TEOG Yerine ZEOG Olmasın / Zeki Bayram

 

En hastalıklı duygudur belirsizlik duygusu…

O sebeple bazen kötü bir karar; kararsızlığın sebep olduğu belirsizlik hissine tercih edilir. Kendini güvende hissetme fikri ve isteği belirsizliğin yaratacağı tedirginliğe karşı belirleyici olarak daima daha baskındır. Belki trajik bir paradoks ama çoğu zaman verilen yanlış kararların arkasında da bu güven duygusuna duyulan ihtiyaç vardır.

Algısal yetilerimiz ve akli melekelerimizin yettiği nispette durum analizinde bulunur ve bilhassa ihtimali meselelerde subjektif potansiyelimizin  öngörüleriyle kararlar alırız. İşin içine bir de fevriliğimiz karışmışsa kendimizi güvende hissetme arzusunun yarattığı acelecilikle yanlış karar verme riskimiz daha da artar. Bu sebeple de başarı umduğumuz aceleye getirilmiş kararların çoğunda hezimet kaçınılmaz olur. Hele söz konusu devlet idaresi ise duygusallığın idealize eden yönü haricinde icra aşamasında yapılan işin tabiatı gereği zemin, zaman, imkanlar tüm paydaşlarıyla ve ihtimalleriyle birlikte ele alınmalı toplumu ilgilendiren konularda özellikle ithal akademik ukalalıkları işin içine katmadan özgün bir bakış ortaya konulmalı ki netice hayal kırıkliklariyla sonuçlanmasın. Kendimce girizgah mahiyetinde, dolaylı olarak bir kapı aralamaya çalıştığım mevzu; TEOG’un kaldırılması meselesi. Kısaca demek istiyorum ki; aman belirsizliği ortadan kaldıralım ve toplumdaki tedirginliğe bir an önce son verelim, tepki toplamayalım düşüncesiyle çözüm süreci şekillenirse vay ki vay demektir çocuklarımızın haline. Bir kuşağın daha eğitim zaiyatı olması kaçınılmaz olur.

Hedefi belirlerken mutlu, huzurlu, paylaşımcı ve vatanını, milletini, devletini ve de insanı seven insanlar yetistirmeyi her türlü akademik başarının üstünde tutup önceleyebilirsek işte o zaman umut var demektir.

Her şeyi bilen değil, ne istediğini, neden istediğini  bilen ve istediğine nasıl ulaşabileceği konusunda yapıcı bir özgüvene sahip bireyler yetiştirelim yeter.

Evet hazır değişim mevzubahisken lütfen bu fırsatı doğru değerlendirelim.

Aman TEOG yerine ZEOG olmasın, sonra bu treni de kaçırmayalım…

 

Bu gönderiyi paylaşın:

Yazar: ramazan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir