Karanfil Kokulu Adam / Merve Akyel

Karanfil kokusu, belki de fesleğen tenindeki sinmiş huzur kokusu… Alışagelmişin dışında dudak kıvrımı bir tebessüm busesi… Ayrılık vakti görüntüler bir film şeridi gibi… İçim yangın yeri…  Bu acı kemiklerimi sızlattı. Bir fotoğraf karşımda eski bir fotoğraf. Masanın üstünü güzelliğiyle ve o zarif tebessümüyle süsleyen… “Bu kadar susmak ve bu acıyı ötelemek niye?” dedi Tomris[i] “Vazgeçmek niye ?”

İç sesimdeki haykırışları görmez gibi konuşuşu içimi acıttı. Bana mektuplar yazılmadı, şiirleri yüzyıllara sığacak âşıklarım olmadı. Beni seven bir kalp olmadı. Bir kalbe sığmadım, sığdırılamadım diyemedim. Diyemedim bu acıyla yoğrulmam gerektiğini. Sustum, o da sustu sonra.

“Vazgeçiş bir kurtuluş mu yoksa bir kaçış mı?” dedi birdenbire. Niye bu kadar soruyor bilmiyorum ama öfkeyle ağzımdan çıkıveriyor: “ Kurtuluş,  kurtuluş!” diyorum. Gülüyor alaycı bir şekilde yalan söylediğimi anlamış gibi. Zeki kadın.

Onu, onun silahıyla vurmak istemiyordum ama içimden bunu yapmak geçiyordu. “Yalnızlığıma katılabilirsin; yalnız soru sormayacaksın.” dedim. Yine aynı şeyi yaptı o hayatı umursamaz tavrıyla güldü geçti.       Ve tavrı ansızın ciddi bir hal alarak: “İstemeye hakkım var mı bilmem ama seni yürekten ilgilendiren şeyleri, başkalarına anlatmaktan kaçınacağın şeyleri duymak isterdim. Anlat bana.”

Bazen sessiz kalmak, kırıldığını göstermenin en iyi yoludur. “Anlat!” dedi arkamda duran aynayı göstererek. Niye her zaman kendimi seninle konuşurken buluyorum bilmiyorum. Bana benzediğini, sana bu kadar benzediğimi düşündüğüm vakitlerde tek sığınağım kuracağın iki satır cümleden ibaret oluyor, geceyi sabah etmek daha kolay o vakit biliyorsun. Peki ya sen? Bu kadar güzel sevilmene rağmen karşı koyabildiğin bir aşk olmadı mı?

Âşık olmak, sevmek ve sevilmek bunlar ömürde bir insanın başına gelebilecek mucizevi bir durum. Bu güzel olayı yaşamak ve yaşanılır kılmak şu yalan hayatın tek gerçeği olmalı. Ben hiçbir zaman kaçmadım. Yaşanması gereken her şeyi yaşadım. Çok sevildim ve sevdim. İnsanın bu sarhoşluktan kaçmak istemesi bence ahmaklık… İnsanın bilmesi başka, iliklerinde duyması çok başka…  Aşk yaşanmalı… Korkuda aşka yer yoktur unutma. Sana uzatılan eli tut, sakın ola bırakma.

Yüreğimde kesik bir güvercin kanat çırpıyor Uyar, kesik bir güvercin bana kanat çırpıyor. Ama olmuyor. Gücüm yok buna. Korkularım baş bela… Aklım bende değil sanki bu vakitlerde. Ben bende değilim. Sevilmemeyi rahatça kaldırabiliyorsun da sevilmek zor geliyor sana. Sen de bunu anlamıyorsun. Anlamıyorsun!

Konuştukça, söyleyemediklerimiz birikiyor Mihrimah söylenenler bitmiyor. Başını kaldır göğe bak orası tertemiz. Göğe bulan! Bir yerde kaybolman gerekirse gündüz bulutlarda gece yıldız ve ay da kaybol. Kadife bir gece bu: Başka türlü anlatamam sana. Sımsıkı sarıyor, yumuşacık… Yalnızlığın bana, odalara, iş olsun diye boyadığım tırnaklarıma, eşyaya usulca sinişini izliyorum.

Güldüm. Bu kadının nasıl olur da insanı bu kadar alabildiğine uzak yerlere götürebildiğine şaşıyorum. Şaşmamalı… Belki de onu imkânsız kılan onu sahip olunamayan kadın yapan budur. Bu çocukluğun var ya, hiç yitirme onu, bazıları yitirmezler. Sen öyle bir çocuğa benziyorsun. Korun.

Bir gün güneş buradan doğacak. Buradan dediğim göğümde benim göğümde. Hem o vakit çiçekler de açar, açar değil mi? Tenekeye küpeli ektim, toprağı az geldi bakalım. Çiçekleri tanımıyorum pek, adlarını bile doğru dürüst bilmiyorum ama açsınlar istiyorum, gözümün önünde serpilsinler, balkonu sarsınlar: O zaman tanıyabilirim ancak, o zaman tanışabiliriz.

Tomris? Tomris! Yine kayboldun değil mi? Hangi gönlü kurağa uğramaya gittin? Güneş doğdu yine bir gün doğumuna geç kaldın. Bir gün bu güneşi beraber doğuralım, bir gün geceyi sabaha bir edelim olur mu?

Gel yine gel…

 

[i] Tomris Uyar

 

Bu gönderiyi paylaşın:

Yazar: ramazan

3 thoughts on “Karanfil Kokulu Adam / Merve Akyel

  Semiramis

  (28 Ağustos 2018 - 21:30)

  Yüreğinize sağlık…

  Cumhur Mehmet DEMİRTAŞ

  (28 Ağustos 2018 - 23:49)

  Bu ilk yazın için seni candan tebrik ediyorum. İlk yorum yapma şansına da sahip oldum.. Başarılarının her geçen gün artarak devam edeceğinden eminim.. Çünkü çok yetenekli ve öz güvenli bir hanımefendisiniz.. Hayırlı olsun ve Allah mahçup etmesin kardeşim….

  Fatih Şahin

  (23 Ekim 2018 - 04:09)

  Merveee Sultan tebrikler eline emeğine yüreğine duygularına sağlık güzel insan..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir