DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Gebze Şiir Meclisi veya Şeir Yazan Qadın Bənövşə Mahmudqızı / DergiZan

Sanatçı Duyarsızlığı

gebze_siir_meclisi

Sanata ve sanatçıya verilen değer, o ülkenin müreffeh ve gelişmiş olduğunun göstergesidir. Köklü bir medeniyet geleneğimiz olsa da biz bu uygarlığın üstünü umursuzca kapatıp kendimizi sefih bir yaşamın ve gündelik harcama çılgınlığına kaptırmışız. Bu günbegün daha da acınacak hale gelse de bunun farkında olmadan yaşayan idarecilerimizin varlığı da bir diğer içler acısı hal.

Dergimizin sahibi ve yayın yönetmeni Ramazan Seydaoğlu’nun yaşadığı yerde organize etmeye çalıştığı “Gebze Şiir Meclisi”ne yetkililerin duyarsız kalmasını bir yana bırakalım da, sözde sanatçı geçinen insanların da yaklaşımları ve farklı tavırlar alması bir başka acınacak hal.

Sloganı “Siyasetsiz Meclis” olan bu etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sivil Toplum Merkezi mekanlık yaparken, bu mekanda idareci olarak görev yapan Ziya Gökalp Gök ve merkezin tek yardımcı personeli Ercan Yiğit’in çabaları taktire şayandır.

Oysa olması gereken şuydu. Bırakın resmi ve ulaşılması hiyerarşik silsileye tabi olan yöneticileri, şair ve sanatçı olarak caka satan insanlara bu davetiye verilirken, işlerini güçlerini bırakıp programa koşmaları gerekmez miydi? Bahaneler üretmenin sanatsal inceliğe ve estetiğe uymayan bir tarz olduğunu bilmeleri gerekmez miydi? Sanatçı toplumun en hassas kesimi olduğuna göre, sanayi bataklığı haline gelen Gebze’de böylesi bir programa destek vermeleri gerekmez miydi?

Bütün bunları dile getirmemize neden olan memleketimizden aslına çok uzak olmayan bir yerden, Azerbaycan’dan gelen ve dergide yayınlanması talep edilen aşağıdaki haber oldu. Haberi yazıldığı gibi aynen okuyucularımızla paylaşırken, kentimizde, bölgemizde ve dahi ülkemizde şiire, şaire ve sanatçıya gereken önem ve değerin verilmesini ve asıl önemlisi sanat duyarlılığı olan insanların birbirleriyle diyalog ve iletişiminin sağlamlaşmasını temenni ediyoruz..

 

 

Gənc Yazar-Şairə Bənövşə Mahmudqızının 15.11.2017 – Ci İl Tarixli “Şeir Yazan Qadın” Konserti Baş Tutdu!

 

Yazdığı son şeirin şərəfinə adlandırdığı “Şeir Yazan Qadın” Konserti bütün şeir sevənlərə Bənövşə  Mahmudqızından böyük və əvəzedilməz bir hədiyyə oldu. Konsertdə şairə xanımın köhnə və yeni, seçmə şeirləri gitara və skripka müşayiətində iki gənc qiraətçi – Qadir Bürc, Səməd Səmədzadə, balaca qiraətçi – Gülarə Bayramova, həmçinin Bənövşə Mahmudqızının öz qiraətində səsləndirilmişdir. Gitarda Eren Mumcu, skripkada isə Kənan Vaqifoğlu öz ifaları ilə konsertə rəng qatmış oldular. Həmçinin, onu da qeyd edək ki, bu möhtəşəm konsert ” Kamancı Cafe ” də həyata keçirilmişdir. Konsertin adına layiq görülmüş ” Şeir Yazan Qadın ” şeirini sizlər üçün təqdim edirik:

 

” ŞEİR YAZAN QADIN ”

Siz mənə baxanda bir qız görürsüz,
Bəzən uşaq deyib gülürsüz…
Bəs siz bilirsiz?
Uşaq kimi görünən,
Şıltaq və deyib – gülən,
Dəlisov bu qız,
Hər şeir yazanda qadına dönür…
Kimisi ovunur, kimisi yanır,
Şeirlərdə hər bir söz
Yaşanaraq yazılır…
Heç bir dostu yox onun,
Şeir yazan qadının,
Bircə ürək sirdaşı
Kipriyində göz yaşı,
Yazdığı şeirlərdir.
Siz mənə baxanda bir qız görürsüz…

Müəllif : Bənövşə Mahmudqızı

Bu yazıyı paylaş:

4 thoughts on “Gebze Şiir Meclisi veya Şeir Yazan Qadın Bənövşə Mahmudqızı / DergiZan

  1. Sitemler sitemkârın dilinden sitem muhataplarının gönlüne akaydı keşke. Ve Azerbaycanlı şairemizi de yürekten kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 29 eseri bulunmaktadır.

Yazarın diğer yazıları