DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Merhaba / Aynur Dönmez

Dün sokağa çıktım. Her zaman ki kitapçımıza uğradım. Birkaç kitap, dergi ve gazete aldım. Kitapçıyla göz göze geldik bana tebessüm etti, deniz gibi maviydi gözleri, şiir gibi aktı içime, mısra mısra büyüledi dağarcığımda biriken cümleleri. Kitapçı olmak varmış şu dünyada: gözüyle değil kalbiyle gören bir kitapçı!

Gün maviden sarıya dönüyordu. Mevsim hüzün makamındaydı. Yeniden sokağa bıraktım kendimi. Denizi, vapurları, martıları gördüm. El ele tutuşmuş âşıkları seyrettim. Eski bir masalı tamamlar gibi bakışıyorlardı. Ellerinde benim hikâyem vardı. Yüzünü seçemediğim bir karanlıkta göz göze geldik ama gerisi gelmedi. İkimizde sustuk havadan sudan söz eder gibi.

Şiir mırıldandım, türkü okudum, dilek tuttum kendimce. Motosikletli bir genç geçti yanımdan, gölgesi gölgeme değdi, seni gördüm sonra arabalar aktı aramızdan; yapraklar döküldü, sokak ıssızlaştı, mevsim sarıya büründü, gözlerim hüzne, vakit akşama…

Eve döndüm. Gün bitti, neşe söndü, hayat yeniden kaldığı yerden merhaba dedi. Masamın üstünde bekleyen şiir, mutfaktan seslenen cezve, koridorda dolaşan rüzgâr ve pencereme usul usul değen yağmur damlaları…

Sokak her şeye rağmen güzeldi; her şeye rağmen güzeldi kitapçının gözleri, martı çığlıkları, vapurlar, el ele tutuşmuş âşıklar ve gözlerinden uyku akan hikâyem! Sana da merhaba!

Bu yazıyı paylaş:

5 thoughts on “Merhaba / Aynur Dönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 6 eseri bulunmaktadır.