DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Nesline Düşman Varlık İnsan / Ramazan Seydaoğlu

Kâinatın azameti karşısında zerreden daha küçük bir varlık olan insan!.

Kendini yeryüzü sahibi ve ölümsüz sanan bencil mahluk!

Bu küçücük cûsesi ile kendini evrene hâkimmiş gibi gören aciz… Acziyetini depremlere, rüzgârlara, sel baskınlarına bile güç yetiremeyince de aklına getirmeyecek kadar kör varlık.

Küçücük bir arı sokmasından elem duyan, sivrisinek ısırığından sıtmaya yakalanan, üşütünce günlerce yataklara kapanan, kendi haline bir çare bulamayıp da “küçük dağların yaratıcısı” edasıyla böbürlenen mahlukat !..

Kâinatın azameti karşısında zerreden daha küçük bir varlık olan insan!.

Serçe parmağındaki acısıyla bütün bedeninde elem hisseden, küçücük bir mikroba yenilip yaşamını yitiren kozmik bir evren yapısı içinde az gelişmiş haliyle çözülmesi zor bir bilmece!

Her ne kadar “Yaratılanların en şereflisi” unvanına sahipse de eylemleriyle “beş para etmez” bir varlık haline gelen! Sahte bir altın ve para gibi bir şey olduğunu anlaman için daha ne kadar zaman gerekecek?

Kendini yitirerek nesline karşı topyekûn imha projeleri geliştiren canlı! Var mı eşin ve benzerin?

Nasıl vereceksin yitirilen bunca canların hesabını!? Haince kurduğun pusularla nice masum cana kıyan, emelleri uğruna kaoslar yaratan, savaşlar çıkaran, masumların katlinin ve gezegenin bozulan dengelerinin tek müsebbibi!

Kâinatın azameti karşısında zerreden daha küçük bir varlık olan insan!.

Sen, okyanustaki bir kibrit kutusu gibi evrende sallanıp duran dünyada bir noktadan daha küçüksün. Nasıl da kibirlenirsin böyle! Nasıl da acımasız oluyorsun! Nereye kadar vardıracaksın bu zulmünü! Yetmez mi sersefil bıraktığın hemcinslerinin gözyaşları! Yetmez mi yerinden yurdundan kovdurduğun, aç, bi-ilaç ve naçar koydukların! Yerin altındaki cevherler için yerin ve göğün sahibine isyan edip, yaratılanların en değerlilerini ve şereflilerini gözünü kırpmadan yok ediyorsun!

Kâinatın azameti karşısında zerreden daha küçük bir varlık olan insan!.

İşlediğin bunca cinayetler, döktürdüğün kanlı gözyaşlarına bir son verme zamanı gelmedi mi? Elinle hemcinslerini parçalayarak öldüren silahlar üretmekle nereye varmak istiyorsun?

Yaradan için oturup yaptıklarını sorgulama zamanı gelmiş olmasını ümid ediyor artık insanlık adına düşünenler…

Zira öfkelenen arzın bu zulmüne tahammülü kalmadı gayri…

Bu yazıyı paylaş:

One thought on “Nesline Düşman Varlık İnsan / Ramazan Seydaoğlu

  1. Zerre insanoğlunun bilinç kaybı …Bir tokattır bu yazı yaradılış gayesini bilene…Kendine gel kendine ey insanoğlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 91 eseri bulunmaktadır.

Yazarın diğer yazıları