DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Eyvah Çocuğum Teknoloji Bağımlısı / Eşref Bolukçu

Veli eğitim seminerlerinde kullandığım eski sunularıma ve eğitim materyallerime baktım. En çok dikkatimi çeken şey, veli eğitim seminerlerinde televizyon bağımlılığı üzerinde sık sık durmuş olmamdır. Mesleğe ilk başladığım 2000 yılında televizyonun zararları ve televizyon bağımlılığı konusunda velilere rehberlik yapardım. Peki günümüzde halen televizyon bağımlılığı üzerinde durma gereği duruyor muyuz? Günümüzde anne ve babalar artık internet kullanımından kaynaklanan eyvah çocuğum teknoloji bağımlısı diyorlar.

Görüşmeye aldığım veya rehberlik yaptığım birçok ebeveyn, çocuklarını internetten dolayısıyla bilgisayar, tablet ve telefondan korumak için televizyona yönlendirmektedir. Gerçekten de günümüzde televizyonun çocuklar üzerindeki etkisi internet kullanımına göre daha az zararlıdır. Çünkü, en basit ifadeyle, televizyonu kontrol etmek daha kolaydır. Televizyonun içeriği internete göre daha kısıtlıdır. Zaten çocuklar da artık neredeyse televizyon izlemek istememektedirler.

Peki bağımlılık ne demektir? Bağımlılık, yapılan bir davranışı yapma konusunda kendini alıkoyamama veya kullanılan bir nesnenin kullanımı konusunda eylemlerine hâkim olamamadır. Aslında bağımlılık bir irade sorunudur. Yetişkin ya da çocuk, zorunlu işleri dışında neredeyse tüm zamanını ve enerjisini bağımlısı olduğu şey için kullanır.

Normalde faydalı olan teknoloji, ölçüsüz ve sınırsız kullanılınca zararlı olmaya başlar. Günümüzde teknolojiyi kullanmama şansımız yoktur. Her insan, teknolojiyi bazen zorunlu olarak bazen isteyerek faydalarından yararlanmak için kullanır.

Son zamanlarda, covid19 salgınıyla da birlikte çocukların zorunlu olarak kullandığı tablet ve bilgisayar, çocukları teknoloji bağımlısı haline getirmektedir. Umarım bu zorunluluk en kısa zamanda ortadan kalkar.

Teknoloji bağımlılığında anne ve babaların katkısı maalesef çok yüksektir. Öncelikle yapılması gereken, teknoloji kullanımının kontrol altına alınmasıdır. Bu anlamda teknoloji bağımlılığıyla baş edebilmek adına ebeveynlerin de bu sürece aktif olarak dahil olması, bağımlılığın kısa sürede kontrol altına alınabilmesi açısından önem arz eder.

Sizler de eyvah çocuğum teknoloji bağımlısı, demek istemiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu konuda sizlere kısa bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum:

Tablet ve akıllı telefonları çocuklarınızı teselli etmek ve susturmak için asla kullanmayınız.

Evinizi internet ve televizyon gibi teknolojik alet merkezli bir yaşam merkezi haline getirmeyiniz.

İnternetinizi mutlaka güvenli internet uygulamalarıyla destekleyiniz. Mutlaka zararlı içerikleri engelleyen filtre aktif olmalıdır.

Çocuklarınız dersleri ve akademik eğitimleri için elbette internete bağlı teknolojik aletleri kullanacaklardır. Ancak, uzun süreli ve kontrolsüz bir internet kullanımına izin vermemeniz gerekir. Bu konuda, evin tüm üyeleriyle birlikte kararlar almalısınız.

Çocuklarınızın kullandığı teknolojik aletleri kontrol edeceğinizi, çocuklarınıza söylemelisiniz.

Yemek saatlerinde, çay saatlerinde ve sohbet saatlerinde kesinlikle teknolojik alet kullanmamalısınız.

Çocuklarınızı ilgi ve yeteneklerine göre imkanlar dahilinde sosyal etkinliklere yönlendiriniz.

Ev içinde tüm aile üyelerinin katıldığı etkinlikleriniz ve sohbet saatleriniz olsun.

Selam ve saygılarımla…

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 12 eseri bulunmaktadır.