DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Rabia Suluk
YAZAR

1971 İspir/Erzurum’da beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. 1974’de ailece Gebze/Kocaeli’ne taşınıldı. İlk, orta, lise tahsilini Gebze’de tamamladı. 1994’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1996’da avukatlık ve noterlik ruhsatlarını aldı. Ardından Gebze’de kendi hukuk bürosunu açsa da başörtüsü nedeniyle Kocaeli Barosu naklini kabul etmedi. 1997’de işe başladığı Gebze belediyesinde 3.5 yıl çalıştı. 1999 genel ve yerel seçimlerde Fazilet Partisinden Gebze Belediyesi meclis üyesi seçildi. Ancak yine başörtü meseleleri nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

Aielece taşındıkları İstanbul’da 1 yıl İSKİ hukuk müşavirliğinde çalıştı. Ancak iki çocuğunun bakımı sorun olunca, 2001’de istifa edip 10 yıl çocuklarının bakımı yanında, çeşitli kurslar (yabancı dil, yazarlık vs.) / eğitimler alarak, sosyal faaliyetlerde bulunarak, ulusal bir dergide yazarak, seminer/sohbet vererek geçirdi.

Çocukları, “Anne biz büyüdük artık, istersen çalışabilirsin” demeleri üzerine onca yıldan sonra hukuk kariyerine devam edemeyeceğini düşünüp, yıllardır içinde ukde olarak kalan psikoloji eğitimine yöneldi.

2015 Haziranında yüksek bir ortalamayla yine İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Psikoloji lisansı esnasında Bezmialem Üniversitesinden Aile Danışmanlığı Sertifika eğitimini de tamamladı. Psikolojiyle ilgili çeşitli mesleki eğitimler aldı. 6 ay Median Hastanesinde çalıştı.

Halen Başakşehir’de Anadolu Aile Akademisinde Psikolog-Aile Danışmanı olarak sürdürdüğü görevini şöyle ifade etmektedir: “Çok çeşitli alanlarda elde edilen her bir tecrübe ayrı ayrı değerli taşlara benzetilecek olursa, Psikoloji ve terapiler, o taşların bir kolyede bir araya getirilmesi gibi oldu”.

Dört yıl Semerkand Aile Dergisinde yazarlık yaptı.

Pek çok kitap ve makalenin tashihini yaptı.

Ayrıca halen,
dergizan.com ve medinehaber.com
web sitelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

 

DERGİZAN'DAKİ TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Bu yazıyı paylaş:
Bu yazarın toplam 100 eseri bulunmaktadır.