DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Derin Dostluklar / Mehmet Asıf Işık

Dosta, Dostluğa ve Dostlara…

Dostluklar olmalı; derin, hem çok derin. Kökleri kalplerin taaa derinlerine, kılcal damarlarına kadar inerek, süzülerek sökülüp koparılamaz hale gelmeli.

Dostluklar muhabbet ister, vefa ister, sadakat ister, fedakârlık ister, sevgi ve saygı ister, müsamaha ister; kısaca güzel ve makbul olan insani her erdem dostluğa hayat verip değer katar…

Hayat bu, çeşitli vesilelerle insanlarla karşılaşıyoruz; iş için, komşuluk için, ticaret için vs. tanışıp ilişki kuruyoruz. Çoğu uzun sürmez, bazen selâmette kalmak için bazısıyla uzun sürmesin der insan. Fakat kimisini kan çeker kanlar kaynayıverir, kalpler kaynaşıverir. Kimisini can çeker, canlar canlanıverir.

Bazısı çok azizdir, insandır, hakiki ve eşsiz dost olur. Bazısı dünyada emsaline az rastlanır insan güzeli yiğittir, adamdır. Sanki ruhlar asırlar öncesinden tanışık imiş gibi gelir insana. Hani ayrı mecralardaki sular buluştuğunda özleşip kaynaşır gibi kısa zamanda kalpten kalbe yollar açılır, sevgiler akıverir birbirine.

Kimisi nezaket timsalidir, ciddidir ve vakur duruşludur. Sıcaktır kimisi; samimiyeti insan sıcaklığı verir. Bilgi birikimi vardır kiminin. İlmi ve irfanı ile ulemadan sayılır. Kiminin ilmi yoktur, ruhu nezihtir, kalbi saf ve temizdir, nice alimin ders alacağı insanlığı vardır.

Kiminin içi yüzünden görülür; daima güler yüzlüdür, sinesi simasına vurmuştur. Kimisi kıvrak zekâlıdır, her hal ve vaziyete bal katan kaabiliyeti vardır. Allah vergisi işte, kimi de bilgedir, gönül adamıdır. Her durumdan hikmete de mizaha da malzeme çıkarır. Öyle dostlarla günlerce sabahlara kadar sürse de bıkılmayan, keyifle yapılan sohbetlerin tadı ve lezzeti nasıl anlatılır ki!..

Kimi dost derde dermandır; ilaçtır, sırdaştır. Ruh daralınca, başını dostunun omuzuna yaslayıverir: Döker içini, içindeki derdi-kederi. Dost kucağı huzur ve sükun verir. Kimi zaman dosttan bahsedilince yürek ateşi harlanıverir. Kimi dost Hızır gibidir, sadakatle ve fedakârca dostuna yetişiverir. Güçlü sezgileriyle sesinden nefesinde, dostunun kalbini okuyan feraset ehlidir. Öyleleri kelimeler tarif edemez, ayarı ve kıymeti kantara vurulamaz.

Çok uzun yıllar gurbetler yaşadım, yurt’tan, yar’den ve yaren’den uzak kaldım. Gurbetlerde gurbet yaşatmayan dostlarım oldu. Geride bıraktığım emanetime, evime-barkıma, gözümün nurlarını gözlerinden sakınan dostlarım oldu. Birimiz şarkta, diğeri garpta da olsa daima, her hal-u kârda beraber olduğum engin ve zengin yürekli, sevgi ve şefkat çağlayanı dostlar edindim.

Bugün bazı dostlarla ayrı mekânda olsak, ayrı mecralara aksak bile aynı ummana dökülen akarsular gibiyiz. Mekânların birbirine uzaklığının ehemmiyeti yoktur; eller semaya doğru açıldığında kalplerden dile gelip kalpte olanlara edilen hasretle ve muhabbetle sarmalanmış duâlar, elbette asûmanda buluşup kucaklaşır ve birleşir. Bu candan arkadaşlarla olan gönül birliği ve beraberliği bu dünyadan ahirete taşıyacağım azığım olacaktır.

Ruhumun sevgilisi ve aziz Üstadım, “Bu zamanda vefalı dost kalmadı” diye yakınan bazılarına “İşte ben şahit gösteriyorum ki onlar, o vefalılar sizsiniz” sözleriyle kendisine dost, arkadaş ve talebe olan bahtiyarları tebrik etmişti.

Ben de derim ki, Yüce Rabbime hamd olsun, bu zordan da zor, yaman ve amansız zamanda O’nun Rahmetiyle, ali ve gali dost nimetlerine nail oldum. Hayırhah, vefalı, sıcak ve samimî, eşi az bulunur paha biçilmez dostlara sahibim. Ve bilirim, şu güzide dostlarım ve dostluklarım için ne kadar çok şükretsem de azdır, sezadır.

Aynı sevginin sıcağıyla kaynayıp karşılıklı ve samimi duygularla beslendiğimiz insan güzeli mümtaz dostlarımla, yıllar geçtikçe değerleri artarak devam eden arkadaşlığımız, muhabbetimiz derindir ve ebedidir.

Ey yarenler, gönül gözüyle etrafınıza şöyle dikkatle bir bakıverin, eğer şanslı iseniz çok az da kalsa sahte olmayan hakiki dostlar bulabilirsiniz.

Şu alemde elmas-baha ayarında öyle üç beş dostunuz var ise, sayın ki dünyanın hazineleri sizindir…

Öylesi ve ölesiye sevilesi dostsuz kalmayın duasıyla…

Bu yazıyı paylaş:

14 thoughts on “Derin Dostluklar / Mehmet Asıf Işık

 1. O şanslılardan biri de benim. Yine çok güzel ifade edip kaleme almışsınız. Saygılar.

 2. Hacım
  Ellerine kalemine kalbine sağlık
  Yukarıda anlatılan dizelerin hepsinde virgülünden
  Noktasına kadar sen kendini izah etmişsin.
  Özetle
  Allah sana ailene dostlarına sağlık.sihhat esenlik
  Versin inşallah.

 3. Beni dost makamı değil kardeşlik makamınıza talibim ağabey. Sizi en son ne zaman gördüm bilmiyorum. Ama gönül evimde her daim misafirsiniz. Ellerinizden öperim.

 4. Kalbinizden süzülen tatlı lafızlarınız ile yine ruhumuza dokundunuz, hatirlattiniz ince hakikati…
  Tesekkur ederiz.

  1. Aynı hisler kalpte olunca duygular birbirine dokunur. Hele bir de iyi dost iseler, senin gibi…

  1. Güzel dostluğunu tattığım iyi arkadaşım,
   Daima iyilik ve güzellikler dilerim.

  1. Aziz kardeşim,
   Allah’ın lütfu ve keremiyle dostları olunca insanın, tarifi zor olmuyor.
   Dostlarla ve güzel dostluklarla…

 5. Çok teşekkür ederim aziz dostum ve kardeşim.
  Sözleriniz icabet makamına dua olarak yükselsin.
  Güzel dostlarla ve tatlı dostluklarla…

 6. Rabbım gönül gözü ile gören gönülden seven sevdiğini bir kenarda unutumayan sevdiğini dünya malına değişmeyen insanlar ile karşılaştırsın inşallah cümlemizi .
  Kaleminize sağlık üstadım.

 7. — maşallah güzel bir yazı,kalemine ve yüreğine sağlık asıf kardeşim.Tokat -5.1.2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 6 eseri bulunmaktadır.