DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Aşk ve Ölümle Bir Yürüyüş / Amine Ateş Kabaktepe

AmHans Königsberger’in Orta Çağ da geçen bir aşk öyküsünü, anlatan kitabın adını başlık olarak koydum. Bu kitap korkaklık üzerine olduğu için, benim konuma uygundu. Korkularımızı nasıl yenmeliyiz? Niçin ve neden korkarız?

Korkularımızdan kaçmayı, sakınmayı sürdürdüğümüz zaman, inatla bizi kovalamaya devam edeceklerdir. Korkularımıza karşı yapacağımız en korkunç şey, gözlerimizi kapayarak onlar yokmuş gibi davranmaktır. “Korku, ölümden daha çok insan öldürür.” General George Patton

Her insan bir kere ölür, üstelik bu ansızın, bir anda dahi olabilir. Fakat korku bizleri defalarca öldürür. Bu durum bazen hafif, bazen de çok kötü bir şekilde olabilir.

Korkularımıza karşı gözlerimizi kapamak en kötü davranış demiştik. Ne yapmalıyız? Tam tersine, gözlerimizi dört açmamız gerekir. Aksi halde gideceğimiz nokta diri diri gömülmek olacaktır.

İnsanların birçoğunun, çeşitli durumlara karşı korkuları vardır. Bazıları karanlıktan, bazıları gök gürültüsünden, bazıları hayvanlardan v.b. şeylerden korkarlar. Bu korkulan durumlardan ne kadar kaçarsanız, o kadar gözünüzde büyüyecek ve hayatınız çekilmez hale gelecektir.

Korkunuzun Üzerine Gidin

Gök gürültüsünden korkan bir kişi, bu korkusunu yenmeye karar verir. Fırtına, yağmur , şimşek ve gök gürültüsünün olduğu bir gece, kendini ağaca bağlar ve sabaha kadar orada kalır. Aynı şekilde, ölüm korkusu yaşayan ve her an kendisine bir şey olmasından korkan bir insan, aniden büyük bir rahatsızlık geçiriyor, ölümü çok yakınında hissediyor, hayati tehlike atlatıyor ve ona Allah tarafından gelen bu ani uyarı, o insanın ölüm korkusunu yenmesini sağlıyor. Yine topluluk önünde konuşma yapmaktan endişe duyan bir kişi, bu konuda eğitim almaya karar veriyor ve sonuçta çok iyi bir hatip oluyor. İnsanlar korkularının üzerine şu veya bu şekilde giderek, bu durumdan kurtulabilirler. Hayattan daha çok tad alırlar ve zamanlarını gereksiz korkularla geçirmezler.

Bu şekilde davranıldığı zaman, korkuların azaldığı hissedilecek. Korkulan şeye bir nefes kadar yakın olduğunu düşünmek artık kişiyi ürkütmeyecek. Bu korku şelalesinin içinden koşarak geçildiğinde, hayata daha enerji ve sevgi dolu gözlerle bakılacaktır. Sizlerde korktuğunuz bir şey varsa kaçmayın, korkunuza doğru koşun, üzerine gidin.

Sonra neler olacağını göreceksiniz?

 

 

anAm

Bu yazıyı paylaş:

One thought on “Aşk ve Ölümle Bir Yürüyüş / Amine Ateş Kabaktepe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 10 eseri bulunmaktadır.