DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Neden olmuyor? / Sibel Akar

Neden istediğim hiçbir şeyi yapamıyorum? Niye her şey elime yüzüme bulaşıyor, gibi düşünceler seni de çok boğuyor mu? Umut dallarını çok kırıyor mu?

Bak sana ne diyeceğim; Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılma. İçinde bulunduğun durumun şartı ne kadar zor olursa olsun başaracağına inan ve ayağa kalkmaya çalış. Çukura mı düştün, sana uzanarak bir ip arama. Kalk kendi ellerinle duvarda çukur kaz. Oraya tutunarak tırman ve çık. Araban mı bozuldu, yolda mı kaldın, telefon mu çekmiyor; ayakların var. Seni alacak bir araba bulana kadar yürü, hem o esnada spor yapmış olduğunu düşün. Pozitif ol.

Dersin mi kötü, Notun kötü mü geldi; inat et. Yapabilirim de. Sil kafandaki gereksiz dosyaları. Yapabileceğin şekilde çalış.

Unutma her şey sende bitiyor dostum. Ömür boyu başarılı olacaksın diye bir kaide yok. Elbet yeri gelecek düşüşün olacak. Yeri gelecek gözyaşları hâkimiyeti eline geçirecek. Ama sen yeniden kalmayı bileceksin. Hayatındaki negatif çubukları kırıp pozitif çubukları kullanmayı bileceksin.

Yüzündeki açan çiçek gülüşler kadar önemli bir şey olmadığını sende biliyorsun. Mutlu olmak için başkalarına ihtiyacın yok. Kendi içindeki senle kendini mutlu edebilirsin. Unutma ki dostum “denize düştüğün için değil; yüzme bilmediğin için boğulursun” denize girmekten korkma. Yüzmeyi bir öğren. Görürsün bak hayat denizi gözünde artık bir bardak su gibi görünecek. Sen yeter ki kendine güven ve umutlu ol. Başaramayacağın hiçbir şey kalmaz.

Haydi kalk ve umudunu konuşturmaya başla.

Bu yazıyı paylaş:

2 thoughts on “Neden olmuyor? / Sibel Akar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 3 eseri bulunmaktadır.

Yazarın diğer yazıları