DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Ahlâksal Pandemik Durumumuz ve Değersel Korunma Usûlleri Üzerine Bir Deneme / M. Latif Bakış

   Dostane duygu ve fikirler akıl semasının yıldızları ve gönül ikliminin en renkli desenleridirler. Çoğaltmak, iyilik ve infakla onları çoğaltmak gerek!

Tazelenmek düşünsel putlardan ve ruhsal saplantılardan kurtulmakla olur. Unutma! İnsan insanın kurdu ya da lordu değil; insan insanın yurdu olmak durumundadır.

Meriç’in “İnsanlık büyük bir ailedir. Biz de bu ailede en şerefli yerimizi almak zorundayız” ihtarını iyi mütalaa etmelidir! Yapay hedeflerler önümüze konulacaktır; güzellik ödülleri, edebiyat ödülleri vb. Unutma! Ödül kendinsin; sana verilmiş ve sende var edilmiş sensin en büyük ödül!.. Gayen ve hedefin, bu seni, yani kendilik bilincini şuur düzeyinde inşa etmen olmalıdır. Bunu sana unutturacak, bundan seni alacak her unsur, senin şahsiyetinin düşmanı olmak durumundadır.  Yapay hedefler hedef saptırmak içindir. Düşür o maskeyi, öze ulaş!

Mikroplu hastalık korkusunu yayarlar; fakat en tehlikeli olanın esasen korkunun kendisi olduğunu unuttururlar. Aile-ahbap’tan, eş-dost’tan, kardeş ve arkadaştan korkup uzak kaçılmaz. Sılâ-i rahim silinince, değerler küresi de yıkılır. İnsan değer varlığıdır; onu o tarihî tahtından indirmemek gerek!..

Kaçınman gereken mikropları ve dezenfekte usullerini sana bildireyim mi?!

-Hased mikrobunun seni ele geçirmemesine dikkat et. Zikrullah, şükür ve kanaat en güzel dezenfekte yoludur.

-Gıybet, yalan, iftira ve dedikodu mikrobuna karşı susma (sükût) maskesi ile muhafaza et bünyeni.

-Zulüm, hırsızlık ve kebâir mikrobundan seni uzak tutacak eldivenlerin Kur’ân’ı Kerîm ve hikmet içerikli kitaplar olacak. Zamanın kısıtlı, yerin mahduttur; yapısal bozulmalara karşı ibadetleri ve onların da reisi ve mecmuu olan namazı ikmal et; ihmal etme!

-Âr, hayâ, edep ve haddinin dışına çıkmanın geçici olmayan bir yasak olduğunu bil. Müeyyidesi her iki dünyada da mahrumiyettir.

Bak ne diyor Türer; “değerler ve eylemler arasındaki makasın giderek açıldığına tanıklık ediyoruz!” Öyleyse kısa bir süreliğine tanınan fırsatta ilim ve amel stokunu iyi yap. Yol uzun, yolculuk meşakkatlidir.

-İzin belgen olmadan kul hakkını çiğneme. Zulüm için rüşt yaşı hiç dolmaz, sakınasın!

-Büyüklerine saygı öncelikli, küçüklerine sevgi öncelikli yaklaş. Ve daima odağında “insan” olsun.

-Siyasetinin ve ahlâkının münasebet zemini Resûlullâh’ın örnek yaşamı olsun.

-Aile bireylerini, yüreğinin en ferah ve geniş güzelliklerinde pikniğe götür. Çiğnenmeyecek yasağın “mahremiyet”in olsun. Bundan gayri, senin dışında gelişen hadiseler seni sersemletemez. Yoksa sadece Allah’ın merhametine kalan bir süreçte entübe olursun. Ya rahmete layık görmezse?..

  Bireylerle ve toplumla münasebetlerinde yoğunluk yaşanacak, ne de olsa dar alanda yaşıyorsun. Dikkat et, rejim yap: Az konuş, az ye, az uyu; kul hakkı obezliği erimiyor bilesin! Onda entübe şansın olmaz. Helallik alamayanlar çukuruna uzaktan salarlar.

Her gün bir istiğfar ve bir şükür hapı almalısın dilaltından. Tansiyonu yüksek bir ses tonuyla konuşma. Unutma! Eşşeklerin bağırtısı çirkin addedilmiştir. Sabır iğnesi ile teskin et sivriliklerini ki kırmayasın etrafını. Her türlü diyaloğunda ölçülü ol. Her türlü münasebetinde mesafeni koru. Hırs ve inat seni yorar, çirkinleştirir. Yüzüne vuran renk kalbinden gelir unutma. Orasının aydınlığını ihmal etme. Yoksa gözün de yüzün de kararır.

İnsanların taktıkları yüz maskesinin neyi gizlediğini bilemezsin; temkinli olmalısın. İlk görünenler ve genelde görüngüler yanıltıcıdırlar. Etrafındakiler nabzını ölçerler. Sen irfan ehlinin elindeki ölçü ile yokla durumunu; yoksa hırs ateşin seni de yakar.

Başkası için tehlikeli olsa olsa, solumanın senin için ne denli bir şifa ve nimet olduğunu bil ve şükret.

Hadi yıka ellerini haramlardan, mâsivâdan!

Kurtuluş O’na eğilebilmektedir..

Yaklaş ve kurtul!..

 

Bu yazıyı paylaş:

One thought on “Ahlâksal Pandemik Durumumuz ve Değersel Korunma Usûlleri Üzerine Bir Deneme / M. Latif Bakış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 14 eseri bulunmaktadır.