DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Hayat Kısa, Zaman Dar, Bu Hayat  Teknesinde Yapılacak Hizmet Çok / Sadettin Turhan

 Hep yarını düşünürdü, yarın için çalıştı, yarından ümitliydi, yarın için planları vardı. “Hele bir yarın olsun” derdi. Ama yarını göremedi, çünkü unuttuğu gün olan “bugün” öldü.

Bir gün bizler de önünden geçtiğimiz mezarlıkta yerimizi alacağız. Bizim için de birileri gelip “Vah vah! Pek de gençmiş” diyecek. Bizim için de “Belki bir Fatiha’ya ihtiyacı vardır” deyip el açacak, mezar taşımızı okuyup geçecekler. Üstü kapalı bir tahtanın içine boylu boyunca uzandığımızda eş, dost, akraba arkamızdan biraz gözyaşı döküp, oradan ayrılacak, hayatlarına kaldıkları yerden devam edecekler ve olması gerektiği gibi bir müddet sonra unutacaklar. Ölüm denen gerçek, sadece başkalarına değil. Yalana kandığın kadar gerçeklerden uzaklaşırsın, gerçek seni bulduğunda, yalana kandığın kadar pişman olursun. O gerçek diyarda “pişman” olmanın faydası yok. Pişman olmak için yalana kanmadan gerçeği anmak gerek. Hayatı bir nefes gibi yaşamak gerek.

Ey mü’min dostum Allah’ı ve ölümü asla unutma. Ölümden korkma, ölüm seni Allah’a kavuşturur. Sana yapılan kötülüğü ve yaptığın iyiliği ise hemen unut. Hayat kısa, zaman dar, yapılacak hizmetler çok. Haydi! durma, su üzere kurulmuş bu dünya teknesinde sana da çok görev düşüyor.

 

Bu yazıyı paylaş:

One thought on “Hayat Kısa, Zaman Dar, Bu Hayat  Teknesinde Yapılacak Hizmet Çok / Sadettin Turhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 17 eseri bulunmaktadır.