DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Şeki Minyatür Müzesi / Gülnare Asgarzade

Nisan ayı Şeki’de bir başkadır. Nedenini soracak olursanız nedeni çok. Baharın bu güzel ayında yem yeşil Kafkaz dağlarıyla çevrelenmiş bu ilde gözleriniz yeşile doyacaktır. Renkarenk çiçekler, yasemin, manolya, bergümüş ağaçları dağlarda kırçiçekleri, çimenlerde menekşeler Nisan ayında görmeğe değer ve bu yüzdendir ki, bu gün şehirde bayram tatili için başkent ve yakın illerden misafirler vardı.Kervan Saraya uğramıştım. Bu gün şanslı günümdü galiba. Yanımda götürdüğüm birkaç tane kitaplarımın hepsini sattım.Bu esnada gözüme karşıdakı Minyatür Müzesi sataştı.  Bu zamana kadar hiç görmediğim bir müze.İçini merak ettim.Şeki sakini olmama rağmen  burası hakta bilgim yoktu. Oraya yöneldim.İçeride birkaç insan vardı ,muhtemelen başkentden gelmiştiler. Müzenin müdiresinin eskiden tanıdığım, lakin yıllardır görmediğim Hatıra hanım olduğunu biliyordum. Hatıra hanımla selamlaşıp kendimi hatırlattım, elimde kalan son kitabımı da kendisine takdim ettim. İçeride nostaljik Azerbaycan halk müziği çalıyordu. Duvar boyunca Azerbaycan’ın sanat ,edebiyat, sinema  dehalarının çerçevelenmiş resmi dizilmişti.

Azerbaycan kültürünün inkişafında büyük emeği olan hiç kimseyi unutmamışlar. Şeki şehrinin  küçültülmüş maketi Minyatür müzesinin esas konusudur.İçeride hem de, ninelerimizin dedelerimizin kullandığı  tarihi eşyalar vardır. Yayık, su sarnıcı yün eğirmeci, kömür ütüsü, bakır kazanlar,semaver, tencereler, Azerbaycan’ın milli kiyafetleri şapkaları…beledçi bayan misafirlere Şeki hakta bilgiler veriyor.Mirze Feteli Ahundov’un, Bahtiyar Vahabzade’nin, Şefika Ahundova’nın ev müze maketlerini gösteriyor.Şeki ilinin tam ortasından akan Kurcana ırmağından bahsederken genç adam Kurcana ırnağının anlamını soruyor. Kuru topraklara can vermek anlamındadır diyor beledçi  bayan.İçeride birkaç resim ve bir video çekiyorum. Çok hoşuma gidiyor bu müze. Pozitif aurası var.Türkiye’den misafirlerim olunca mutlaka buraya da getiririm. Şeki’de  gezilecek görülecek yerler çoktur. Hem yabancı, hem yerli türistlerin sevdiği bir yerdir Şeki’miz.

Hatıra hamımla  yıllar sonra tekrar görüşmek çok hoş oldu. Bu müzeden güzel hislerle ayrıldım ve yazacağım makalenin mevzusu artık kafamda hazır idi.

Şeki/Azerbaycan

22 Nisan 2023

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 4 eseri bulunmaktadır.