DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Ey Gece / Ramazan Seydaoğlu

Ey gece,
Can dostum, sinesini her zaman minetsizce açan maşukum. Başımı şefkatle okşayarak bağrına basan, onulmaz dertlerimi usul usul dinleyen, beni teselli eden dert ortağım. Bir gün bile sıkılmadın, “yeter, öf!” bile demedin. En küçük bir bıkkınlık işareti bile göstermedin. Her zaman sana güvendim. Başucumda durdun sancılı anlarımda sabahı zor ettiğim zamanlarda.  Gündüzün beklenti ve arayışlarıyla üstüme çöken yorgunluklarımı üzerimden aldın ve bir çok kere derin bir uykuya saldın. Bazen de sabaha  kadar sancı çekip kıvranırken de benimle oldun.

Tüm ayıplarımı, kusurlu yanlarımı kapattın kara bir perde gibi. Sardın sarmaladın tüm varlığınla.

Sende buldum huzuru… Muhasebemi yaparken bana yardımcı oldun. Ömrümün kârlarını, zararlarını seninle paylaştım. Bana hesap yapmada hep yardımcı oldun. Pişmanlıklarımı sana anlattım,   sen dinledin nedamet gözyaşlarımı. O sır saklamayı bilen ellerinle gözyaşlarımı el alemden, dosttan, düşmandan gizledin. Beni hep güleç gösterdin çevreme.

Ey gece,
Bir çok kez intihar kapılarından sen çevirdin. İçimin gayyalarında boğulmak üzereyken beni şafağa ulaştırıp sen kurtardın. Sabaha dek süren  ağıtlarımı sen  not aldın. Demet demet birleştirdin ciltler dolusu kitap yaptın. Bana beni sen tanıttın tekrar tekrar. Bana benden başka dost olan bir sensin.

Şiirimi, damarlarımda cevelan edelen kanımın deli dolu sözlerini sen alıp kara kazanında kaynattın ve tekrar damarlarıma saldın. Parmak uçlarıma, kalemime, klavyeme zerkettin içimi kemirdikten sonra ateşleri. Sözcüklerin tuzunu sen kattın, tadını sen verdin. Senin ellerinle imgelerim şekillendi. Sen süsledin kafiyelerimi..

Her ne gördüysem sende gördüm. Her ne varlığım varsa sende buldum. Bu yüzden sana adadım ağıtlarımı.. seni anmak ve her an hatırda tutmak için..

Sen beni ben de seni iyi tanıyorum. Seni tanımayanlar sana ne sıfatlar yakıştırıyorlar bir bilsen..

Ayrılık sana benzetiliyor.

Cehalet sana benzetiliyor.

Esaret sana benzetiliyor.

Körlük sana benzetiliyor.

Ama biliyorum can dostum. Dilimi çözen, kalemime hünerler kazandıran yardımcım, sen bu sıfatların hepsinden münezzehsin.

Sen üreğimin neşvesi, gözlerimin çeşmesini akıtan oluksun. Sende doğduğum bu dünyadan yine sen kurtarırsın. Haydi beni sar sarmala o kollarınla..

Bu yazıyı paylaş:

2 thoughts on “Ey Gece / Ramazan Seydaoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 84 eseri bulunmaktadır.

Yazarın diğer yazıları