DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Maviye Aşık Kadın Sevtap Kaya Nurgönül / Ramazan Seydaoğlu

 

sevtap_kitap2

sevtap_kitap“Maviye Aşık Kadın: Sevtap Kaya Nurgönül” dedik bu yazının başlığına. Evet gözleri ve saçları haricinde her zerresi mavi olan biri Sevtap Kaya Nurgönül. İddia ediyorum ki; damarlarından akan kan da mavidir. Doğunun kar mavisinden… Şairimiz, geceleri kurtların uluduğu Sarıkamış’ın mavi dağlarında, ezan okunduğu bir vakit dünyaya gelivermiş.  Her ne kadar şair: “öğlen ezanı okunuyormuş / bıraktığında anam beni / mutfağın soğuk taşlarına” dese de ben diyorum ki o ezan sabah ezanıydı ki, gözlerini açtığı mavi bir geceden ruhuna yansımış mavilikler.

Ardından “semaya dönerken mavilenip dellen”miş. Her yerinden mavi ışıklar saçılmış ki kimse görmemiş bunları ancak. Emzikle gittiği ilkokulda okuma yazma öğrenir öğrenmez mavi şiirler yazıvermiş mavi atlas gibi Aras Nehri kenarında.

İlkokul bir’den itibaren okuduğu kitaplar mavi yazılıydı. Defterine yazı yazdığı kalem de mavi idi… Sonraları açık mavi bir kağıda şiir yazdığı kalem de mavi boyalıydı. Hem de en koyusundan.

Çağlar ötesinden akan sevgisini mısralarına ve kitap yapraklarına taşıyan, şiirle uyuyup, şiirle kalkar hale gelmiş.

İlkokula erken başlamış. Beş buçuk yaşlarında. Okuması gerekiyormuş çünkü bir an önce. Aceleyle okuma yazma öğrenecekti ki yazması gereken bir sürü şiiri varmış. Okula gidinceye dek ağzından eksik etmediği mavi emziği yerini otuz yıldır kendisini terk etmeyen biricik arkadaşı sigarasına bırakmışsa da o hâlâ maviye aşık. Maviye olan aşkı sigarasının mavi dumanına sinmiş adeta. Yaşadığı şehrin mavisi, çalıştığı ortamdaki mavi renkler, onun geleceğe ve şiirlere mavi bakmasına da neden olmuş..

Kırmızıdan korkuyor. Kanın kırmızısından, vicdanı kızarmış insanların gözlerindeki kırmızıdan, kadehte durduğu gibi durmayan şarabın kırmızısından korkuyor ama denizin mavisine aşık. Dipsiz de olsa o mavi enginleri seviyor. O mavi, derin ve mümbit enginler ruhuna yansımış adeta. Her bir dalgası ve yakamozu şiirlerine mısralarına yanısımış. Günlerce gel-git misali beynini dövüp duran mısraları yakalamada pek mahir. Şiirle haşir-neşir. Şiirler uyuyup, şiirle kalkıyor adeta.

Şairin ilk kitabı “MAVİ İSTİLA” REGULUS yayınlarından çıkmış. 110 sayfalık kitabın ilk şiiri “Mavi’den” isimli.

“ ………………
Biliyordum
Mavi gerçek anlamını bulacak
Hiç koşulsuz bir güzellikte ve yürekte
Biliyordum
Çünkü hep inanmıştım çocuklara
Gülen yüzlerine ve bereketlerine

Şimdi
Şehrimin üzerindeki bulutlar
Yağmur taşıyorlar bana kucak kucak
Ve ben hiç bu kadar ıslanmamıştım
Aşktan
Umuttan
Ve maviden…”

Bunun haricinde kırkbeş tane birbirinden mavi tonlu şiir mevcut kitapta.

Şairin SOKAK KİTAPLARI YAYINLARI’ndan çıkan ikinci kitabı bir deneme. “CANIMIN DİP MAVİSİ” ismini taşıyan bu kitabın ilginç bir hikayesi var. Avusturya’da yaşayan bir okuru anlatmış. Kitap kısa kısa denemelerden oluştuğu için arkadaş ortamında bir hoş okuma tekniği geliştirilmiş. Elinde kitabı tutan kişi soruyormuş: “Senin için kaçıncı sayfayı okuyayım?” 1-172 sayfa arasında bir sayı tercih etmeleri gerekiyor tabii ki. Sayfası okunan kişi diyormuş ki… “Ay bu tam da beni anlatıyor.” Sevtap Kaya Nurgönül’den bu hikayeyi dinleyince gülüşüyoruz. “Bana da 41. Sayfayı okur musunuz?” diyorum, elimde tuttuğum imzalı kitabı ona uzatarak. Açıyor. “Ah ben bunu okumayayım. Anneme yazdığım bir yazı. Siz eve gidip okursunuz.” diyor. Evde okuyorum. Hüzünleniyorum.  Birlikte girişteki epigramı okuyalım:

“Beyin evimde yangın çıkıyor bazen, geçmişi toparlayamıyorum, dumandan ve külllerden.” diyor. “BİR GİDİŞİN ARDINDAN 1” ismini verdiği bu yazı içeriği özetleyen bir şiirle başlıyor:

“Zümrüt yeşili gözlerin usulca kapandı
Ve… Karlara kan düştü!
Gök siyaha bulandı
Gül/endam’ın yığıldığı yatağın üstüne…
Böyle vakitsiz çekip gitmek
Sana yakışmadı be anne”

Doksandokuz mensur şiir şeklinde yazılmış denemelerinden kitaba ismini veren “CANIMIN DİP MAVİSİ” tam 6 bölüm şeklinde ve hepsi de birbirinden mavi.

 

Bu yazıyı paylaş:

One thought on “Maviye Aşık Kadın Sevtap Kaya Nurgönül / Ramazan Seydaoğlu

  1. Bir şiir kadın o , yaşama mavi mavi bakan ..
    Şiirlerce mavi dünyasından mavi umutlar dağıtan.. Canının dip mavisinde nice sevdalar ağırlayan bir mavi kadın o … Bize hüznü anlatırken mavi umutlarını cömertçe paylaşan bir şiir kadın o.. Gönlümün en mavi sevgisiyle alkışladığım kadın Sevtap Kaya Nurgönül o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 94 eseri bulunmaktadır.

Yazarın diğer yazıları