DergiZan

Yazı ve Sanat Ülkesi

Ben Niye Böyleyim? / Ramazan Seydaoğlu

Bilmem ben niye böyleyim? Olmayacak dualara amin diyorum ya! Pilot olmak istiyorum sanki.. Yok yok astronot… Senden istediğim felek, yüzüme gülerken arkamdan mezarımı kazmayan bir yüz.. “Dostum” derken gerçekten dost olmayı başaran bir insan. “Aşkım” derken aşkın erdemini kavrayabilen bir sevgili.

Bilmem ben niye böyleyim? Her yüze güleni dost sandım. Herkesi kendime can ciğer arkadaş… Ne güzeldi oysa hayat birlikteyken. Onlar bende varken benimleydiler, benimle yiyip, benimle içtiler. Bol bol eğlendik… Hayattan birlikte tat aldık. Ama hiç biri acı günlerimde yanımda olmadı. Hiç biri ben düşende elimden tutmadı.

Bilmem ben niye böyleyim? Şairliğimden mi kaybettim yoksa? Şiirin verdiği yürek yufkalığı ve duygusallıktan mı kayıplarım? Halbuki şair olmasaydım, daha gerçekçi düşünür daha gerçekçi yaşardım.. Ama gel gör ki bu yufka ve duygusal yüreğim hep kanmıştır ve her yüze güleni dost sanmıştır. Hayaller kurmuşum dostluğa, arkadaşlığa ve sevgiye dair. Nice güzel düşünceleri yıkıp gittiler.. Hayallerimin altında kaldım. Hayallerim ölmedi ama öldürdüler. Katilim oldular..

Bilmem ben niye böyleyim? Art niyetli düşünmedim hiç insanlar için.. Kelimeleri ilk anlamıyla anladım. İlk çağrıştırdığı anlamı.. Arkasında gizlenmiş sinsi anlamlara inemedim… Öyle alçak mevkilerde olamam. Ben yürek adamıyım belden yukarı benim hedefim. Alçaklar gibi insanı belden aşağı vuramam.

Bilmem ben niye böyleyim? Bana mı kaldı insanlığın kahrıyla derdiyle dertlenmek? Bırak kim ne yaparsa yapsın!

Biri ağlıyorsa bırakın ağlasın, canı ağlamak istemiştir belki de. Yok bir tek ben mi sebep aramalıyım neden ağladın diye? Bir tek dert anası ben miyim?

Bilmem ben niye böyleyim? İşler yolunda girmiyorsa varsın gitmesin!.. Y0k mudur başka biri ki hep ben müdahil oluyorum gidişata.. Hep ben kötü çocuk oluyorum toplumda. “İyi çocuktur.” denilmedi hiç arkamızdan..

İşte ben hep böyleyim..

Bu yazıyı paylaş:

2 thoughts on “Ben Niye Böyleyim? / Ramazan Seydaoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazarın toplam 93 eseri bulunmaktadır.

Yazarın diğer yazıları